Polskie REIT-y mają swój głos

Stowarzyszenie REIT Polska rozpoczyna działalność. Organizacja będzie aktywnie wspierać tworzenie i rozwój polskich REIT-ów, podmiotów wspólnego inwestowania w nieruchomości przynoszące stały dochód i regularnie wypłacających zyski w formie dywidendy.

Stowarzyszenie powstało z inicjatywy ekspertów związanych z rynkiem nieruchomości. Jego misją jest inicjowanie oraz wspieranie działań prowadzących do stworzenia ram prawnych dla podmiotów działających w formule REIT przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia członków organizacji: konsultantów, prawników, doradców na rynkach finansowych i innych profesjonalistów związanych z rynkiem nieruchomości. Zadanie, jakie stawia przed sobą stowarzyszenie, to między innymi prowadzenie działań edukacyjnych oraz stworzenie platformy komunikacji dla wszystkich uczestników rynku.

- Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest jednym z najatrakcyjniejszych w Europie. Przez 25 lat rozwijał się dynamicznie, niestety z minimalnym udziałem polskich inwestorów. Aktualny stan może zmienić się wyłącznie poprzez wprowadzenie systemowych i sprawdzonych rozwiązań, z wielką korzyścią dla polskich inwestorów i polskiej gospodarki. Podjęcie działań związanych z wprowadzeniem w Polsce regulacji dotyczących podmiotów wspólnego inwestowania typu REIT jest w tym kontekście kluczowe. Będziemy takie działania wspierać i aktywnie w nich uczestniczyć - mówi Małgorzata Kosińska, prezes stowarzyszenia REIT Polska.

Zgodnie z ideą, REIT (ang. Real Estate Investment Trust) to podmiot o charakterze dywidendowym, działający w formie spółki lub funduszu, inwestujący w istniejące nieruchomości. Regularna wypłata dywidendy wynika z przepisów prawa i statutu, a jej źródłem są stałe dochody z najmu lub dzierżawy. Formuła REIT została stworzona w szczególności z myślą o inwestorach indywidualnych, aby pozwolić im na inwestowanie w najatrakcyjniejsze nieruchomości komercyjne, takie jak budynki biurowe i centra handlowe, a których nabycie – z uwagi na wartość jednostkowej nieruchomości – możliwe jest wyłącznie w ramach wspólnego inwestowania. Taki rodzaj zagospodarowania oszczędności obywateli służy zrównoważonemu rozwojowi gospodarczemu danego kraju, buduje akcjonariat obywatelski, uzupełnia lub wspiera podstawowy system emerytalny, a także - zwiększając udział inwestycji finansowanych oszczędnościami – zapewnia zdrowy wzrost gospodarki.

W związku z powyższym, dochody z podmiotów typu REIT opodatkowane są jednorazowo, wyłącznie w formie podatku od wypłaconej dywidendy i pod warunkiem przekazywania na dywidendę większości zysku (zwykle nie mniej niż 80-90%). Szczególny status podatkowy, zrównuje REIT-y z inwestycjami bezpośrednimi w inne typy nieruchomości (np. nabyciem mieszkania lub lokalu użytkowego na wynajem). REIT jest zatem formą zachęcania obywateli do długoterminowego lokowania oszczędności w istniejące nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód, a dodatkowo służy wyrównaniu szans rodzimych inwestorów w konkurencji z podmiotami zagranicznymi.

- Podmioty działające w formule REIT są zwykle publiczne. Notowanie na giełdzie papierów wartościowych zapewnia restrykcyjną kontrolę właściwej instytucji rządowej oraz płynność inwestycji, co jest niezwykle istotne dla inwestorów indywidualnych i ochrony ich interesów. Równocześnie, upublicznienie istotnej części rynku nieruchomości komercyjnych wpływa na znaczący wzrost łącznej kapitalizacji rynku giełdowego i sprzyja rozwojowi całego rynku finansowego.– podkreśla Małgorzata Kosińska.

Stowarzyszenie chce aktywnie promować wiedzę o możliwościach inwestowania w nieruchomości przez REIT-y, organizując między innymi szkolenia, warsztaty i konferencje, a także wszelkie inne formy
edukacji.